Can Diyaliz Moral Yemeği Verdi

2013-03-09

Ereğli-Zonguldak karayolu üzerindeki Tepe park tesislerinde düzenlenen etkinliğe, hastanedeki diyaliz hastaları, birinci derece yakınları ve hastane personeli katıldı. Can Diyaliz Merkezi Sorumlu Doktoru Naki Gökhan Turan, Hakimiyet’e yaptığı açıklamada, haftada 3 gün diyalize giren hastaların moral amaçlı bu tür sosyal etkinliklere ihtiyaç duyduklarını söyledi. Bu sayede hastaların diyalizin dışındaki bir yaşam içerisinde var olmalarını ve diyaliz ekibiyle bu tür süreci paylaşmalarının önemli olduğunu belirten Turan, “Bu noktada biz de geçen yıl başlattığımız etkinliğimiz kapsamında, hastalarımızla hem yeniden tanışma, hem de bir aile olduğumuzu hatırlayabilmek, mevcut klinik dışında da paylaşımlarımızı artırabiliyoruz. Bu tür etkinlikler aynı zamanda hastalarımıza iyi bir moral oluyor. Hastalarımıza katkı sağlıyorsak, bu da bizi son derece mutlu ediyor” dedi.

BÖBREK YETMEZLİĞİ ZOR HASTALIK”

Turan, böbrek yetmezliğinin zor bir hastalık olduğunu anlatarak, şunları kaydetti: “Her şeyi denetlemek durumunda kalıyorsunuz ve kendi kliniğinin getirdiği kronik depresyonları oluyor. Bu noktada paylaşımları ne kadar derinleştirip, var olmalarının bizim ve yakınları açısından anlamlı olduğunu gösterebiliyorsak, bir o kadar da hayata tutunmalarını sağlamış oluyoruz. Elbette bunlar yeterli değil. Biz ve hasta yakınları olarak onlara daha büyük ilgi gösterebilirsek hastalarımızın sağlık ve morallerini biraz daha yükseltmiş oluruz. Hastanın depresyonunun uzun sürmesi, çok ciddi anlamda organik gidişatını da etkiliyor, iyileşme sürecini geciktiriyor. Hastamızın hayata bağlılığı ne kadar azalıyorsa, iyileşme umudu da bir o kadar azalıyor. Bu noktada tabi ki hastalarımızı dinamik ve morallerini yüksek tutmak bizim için önemli.

BÖBREK NAKLİNİN ÖNEMİ

En büyük isteklerinin hastalara böbrek nakli yapılabilmesi olduğunu dile getiren Turan, “Çünkü bu hastalığın en önemli ve kesin tedavisi nakildir. Bu noktada da hasta yakınlarımızı, birinci dereceden akrabalarını böbrek nakli ve bağışı hususlarında bilgilendirmeye ve özendirmeye çalışıyoruz” dişe konuştu. Teperak Tesisleri’nde yemeklerini yiyen hastalar ve yakınları, daha sonra çalan müzik eşliğinde eğlendi.